Dua – Kutsal Mı, Bilimsel Mi?-Evren Hoşrik

“Ona göre dua, adeta bir ‘patlama’ yaratarak kanser, verem, ülser ya da böbrek hastalıklarını oldukça hızlı bir şekilde iyileştiriyordu. Bu iyileşme sürecinde ise hemen her birey aynı deneyimi yaşamaktaydı; önce büyük bir acı ve bu acının ardından gelen bir iyileşme… En fazla birkaç saat sonra hastalık ortadan kaybolmakta ve anatomik yaralar kapanmaktaydı. Hiçbir tıp hekimi, hiçbir tedavide böylesi hızlı bir iyileşmeye tanık olmamıştı.”

DUA hastalıkları iyileştirir mi?
Mucize içerikli iyileşme hikâyeleri yıllar boyunca kulaktan kulağa hızlıca yayılırken, olağanüstü beklentileri gerçekleşmeyen, dolayısıyla hastalığına şifa bulamayan ve hatta ölen yüzlerce insanın hikâyesi ise hiç hatırlanmamıştır.

Kutsal mı, bilimsel mi?
Araştırmalara göre pek çok insan, gelişmiş bir toplumda yaşıyor olsa bile, dua ile gelen şifaya güçlü bir şekilde inanmaktadır. Peki, elimizde duanın hastalıkları iyileştirebileceğine dair bilimsel bir kanıt var mı? Duanın hastalıkları iyileştirip iyileştiremeyeceğine dair kutsal metinler bize ne söylüyor? Bu tip inançlar batıl mıdır, yoksa gerçek mi?

  • Nazar, beddua ve büyü inancı insan davranışlarını nasıl etkiliyor?
  • “Pygmalion etkisi” nedir?
  • Falcılar kişilerin yaşamlarını nasıl yönlendiriyor?
  • Bir duayı 4444 kez okumanın etkisi ne?
  • Bir insana cin ya da şeytan musallat olabilir mi?

Bu kitap duaya karşı bir reddiye değildir; aksine, inancın bir parçası olan duanın ya da benzeri ritüellerin, bireyin ruh sağlığını ve davranışlarını nasıl etkilediğini açıklama derdine düşmüş bir metinden ibarettir. Bir başka deyişle, temelde duanın -iyileştirici gücüne inanan bireylerde- hastalıkların tedavisine psikososyal mekanizmalar aracılığıyla katkı sağladığını kabul eder ve bunu açıklamaya çalışır.

Uzman Psikolog M. Evren Hoşrik, Ankara Üniversitesi’nde Din Psikolojisi Anabilim dalında doktora eğitimini sürdürmektedir. Yazarın, “Dua ve Plasebonun Siğiller Üzerindeki Etkisi” konulu tezine, Türk Sosyal Bilimler Derneği tarafından derece verilmiştir. Kutsal mı, Bilimsel mi?
Dua, Hoşrik’in üçüncü kitabıdır.

YAZAR HAKKINDA

Evren Hoşrik, 1980 yılında Ankara’da doğdu. Lisans eğitimini Ankara Üniversitesi D.T.C.F. Psikoloji Bölümü’nde tamamladı. 2005-2007 yılları arasında, A.İ.B.Ü. Fen Edebiyat Fak.’de Deneysel Psikoloji Anabilim Dalı’nda araştırma görevlisi olarak çalıştı. Yüksek lisansını, şu anda doktora eğitimini de sürdürdüğü Ankara Üni.’de Din Psikolojisi Anabilim Dalı’nda, 2011 yılında Türk Sosyal Bilimler Derneği tarafından yapılan “Genç Sosyal Bilimciler Ödülleri” yarışmasında mansiyon derecesine layık görülen “Dua ve Plasebonun Siğiller Üzerindeki Etkisi” konulu tez çalışması ile tamamladı. Hoşrik, Türk Psikoloji Dergisi’nde “Duygu Durum Değişimlemelerinin Otobiyografik Bellek Üzerindeki Etkileri”, Türk Psikiyatri Dergisi’nde “Sünnet Yaşının Erken Boşalma Üzerindeki Etkisi” ve Journal of Religion and Health’de “Therapeutic Effects of Islamic Intercessory Prayer on Warts” başlıklarıyla yayınlanan makalelerin yazarlarındandır.

Yazarlar-Evren Hoşrik

Yazarlar-Evren Hoşrik

Aynı zamanda, ülkemizde ve İspanya’da flamenko gitar eğitimi alarak, kurucu üyesi olduğu Flamenko Ankara Derneği bünyesinde tutkunu olduğu bu müziğin icrasını ve eğitmenliği de yapmaktadır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan Boşanma Danışmanlığı Eğitimi ve Aile Eğitici Eğitimi alan Hoşrik’in, “Kadın Erkek İlişkilerinde ve Çocuk Yetiştirmede ÖDÜL-CEZA” adlı ilk kitabı Efil Yayınevi, “Circumcision Age ve Premature Ejaculation (Sünnet Yaşı ve Erken Boşalma)” adlı ikinci kitabı Lambert Academic Publishing ve diğer kitabı “Dua – Kutsal mı, Bilimsel mi?” ise Okuyan Us Yayınevi tarafından yayınlanmıştır. Hoşrik, doktora eğitimi ile birlikte kitap ve müzik çalışmalarına da devam etmektedir.

(14)

Kategori: Psikoloji, Video
Etiketler: ,

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.