Evliya Çelebi’nin İzinde İbrahim’in Nazargahı Urfa-Mehmet Kurtoğlu

Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi, çağının sosyal, iktisadi, antropolojik ve folklorik kaynağı olmasının ötesinde; belki de dünya kültür mirasının envanter bilgilerini kapsaması ve pek çok ülkenin tarihini aydınlatması bakımından da önemlidir. Bu nedenle, bir benzeri olmayan Evliya Çelebi’nin bu muhteşem eseri dünya kültür mirası için temel kaynak olmaya devam edecektir. Ayrıca bugün bile yaptığı yolculuklarını kültürel zenginliklerle bütünlemek ve tarihsel bir derinlik katmak isteyenler, Seyahatname’deki ilgili bölümleri okumaya özen göstermelidirler.

Bu proje ile günümüz yazarlarından Mehmet Kurtoğlu Evliya Çelebi’nin gezdiği coğrafyayı kendi üsluplarıyla tekrar kaleme almaktadırlar. Elinizde bulunan eser bu kapsamda yapılmış seri çalışmalardan birisidir. Eseri zevkle okumanızı dilerken Evliya Çelebi’yi bir kez daha rahmet ve minnet duygularımızla anıyoruz.

YAZAR HAKKINDA

1969 yılında Şanlıurfa’da doğdu. Şanlıurfa İmam Hatip Lisesinden mezun oldu. Daha sonra Harran Üniversitesi Meslek YüksekokuluMehmet Kurtoğlu İnşaat Bölümün ardından Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Bölümü’nü bitirdi. Çeşitli memuriyet ve idari görevlerde bulundu. Harran Üniversitesinde memuriyet, Şanlıurfa İl Kültür Müdür yardımcılığı, Şanlıurfa Vakıflar Bölge Müdürlüğünde şübe müdürü görevlerinde bulundu. son olarak Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne geçiş yaparak Yayın Müdürü olarak halen bu görev de çalışmaktadır. Yazı ve şiirleri; Yedi İklim, Bir Nokta, Sühan, Bizim Külliye ve İmaret gibi dergilerde yayımlandı. Milli Gazete’de köşe yazarlığı yapmaktadır.

 

 

(23)

Kategori: Gezi, Video
Etiketler: ,

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.