If Nobody Speaks of Remarkable Things – Elif Çağlar Muslu

John McGregor’un Booker Ödülü’ne aday olan ilk romanı “If Nobody Speaks of Remarkable Things”, 2013 yılında Kıvanç Güney tarafından Türkçe’ye çevrilerek,”Önemli şeylerden Kimse Söz Etmezse” adıyla Yapı Kredi Yayınları’ndan piyasaya çıktı.

Önemli şeylerden Kimse Söz Etmezse, adsız karakterler, pek az kişinin gözüne çarpan olaylar, tekrarlanan temalar ve incelikli detaylarla örülü dokunaklı bir övgü; gündelik hayatın övgüsü. Sıradan bir sokağın adsız sakinlerinin küçük mucizelerle dolu günleri, hayatının belki de en önemli kararını almak üzere olan bir genç kızın hikâyesine karışarak, epik bir modern çağ mitine dönüşüyor.

Her zaman iki gözünle bakmalı ve iki kulağınla dinlemelisin. Bu koskoca dünyada dikkat etmezsen kaçırabileceğin bir sürü, bir sürü şey var, diyor. Önemli şeyler her yerde, gözümüzün önünde ama gözlerimizin önünde güneşin önündeki gibi bulutlar var ve her şeyi olduğu gibi göremezsek yaşamlarımız daha sönük, daha eksik olur. Önemli şeylerden kimse söz etmezse, diyor, onlara nasıl önemli denebilir ki?

“quote-circled”]

KİTABI ANLATAN SANATÇI

Sanatçılar-Elif Çağlar Muslu

Sanatçılar-Elif Çağlar Muslu

1980 yılında İstanbul’da doğdu.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Müzik Bolümü’nde; Ali Perret, Can Kozlu, Aydın Esen, Randy Esen, Nükhet Ruacan, Neşet Ruacan, İmer Demirer, Selen Gülün gibi Türkiye’nin önde gelen caz müzisyenlerinin yanı sıra, Butch Morris ve Ricky Ford’un da öğrencisi olarak, “Caz Kompozisyonu” üzerine eğitim aldı.

Ayrıca Klasik Türk Müziği dalında Timur Selçuk ile bir sene kompozisyon teknikleri çalıştı.7.Uluslararası İstanbul Caz Festivali’nde, Roxy Müzik Ödülü’nü kazanmış olan grubu Bağdat Avenue ile birlikte sahne aldı.

Kendi bestesinin de bulunduğu Bağdat Avenue, “1-10” albümünün çıkışının hemen ardından, müzikal çalışmalarını sürdürmek amacıyla New York’a gitti.

Queens College bünyesindeki The Aaron Copland School of Music[1]’te, “Caz Performansı” dalında master yaptı. Bu süreç içerisinde, ünlü caz müzisyenleri Michael P. Mossman, Antonio Hart ve ismi caz efsaneleri arasında geçen vokalist Sheila Jordan ile çalışma fırsatını buldu. Aynı zamanda şehrin çeşitli kulüplerinde (55 Bar, Nublu, The C-Note, the Knitting Factory, Soul Cafe) sahne aldı. Okulundan, Claire Bennett Moringiello ’72 ödülünü alarak mezun oldu. 2006 Ağustos’ta İstanbul’a döndü. NU-DC Records etiketiyle, tamamı İngilizce, söz ve müziği kendine ait olan M-U-S-I-C isimli ilk albümü ile dinleyiciler ve eleştirmenler tarafından beğeni topladı. Albümün ilk klibi Circus Love isimli parçaya, stop-motion, rölyef teknikleriyle, FILMILY animasyon ekibi tarafından çekildi.

(48)

Kategori: Edebiyat, Video
Etiketler: ,

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.