Melik’üş-Şuara Yusuf Nabi-Mehmet Kurtoğlu

Divan edebiyatının usta şairi Nabi hakkında birçok eser yazılmış, birçok makale yayımlanmıştır. Bu kitapta Nâbî’nin farklı yönlerine ışık tutacak yazılı ve sözlü meselleri derleyerek ilk defa bir bütün halinde yayınlamış oluyoruz. Ayrıca Nabi’nin yetişmesinde ve kişiliğinin oluşumunda önemli yeri olan doğduğu şehir Urfa, sanat anlayışını şekillendiren imparatorluk başkenti İstanbul ve uzlete çekildiği Halep şehirleri üzerinde durularak, bu şehirlerin onun kişiliği üzerindeki etkisi irdelenmiştir. Yaşadığı dönemde “Ekmeli-i Şuarayı Rum” yani “Anadolu’nun en Mükemmel Şairi” ve “Melik- üş Şuara” yani “Şairler Meliki”   diye anılan Nabi, bilindiği üzere Divan Edebiyatına “hikemiyatı” bir yenilik olarak getirmiştir.  Büyük şair Nâbî hakkında yazılan birçok kitabın gözden geçirerek kaleme aldığım bu eser, akademik bir çalışma olmayıp daha çok bir şair duyarlılığının, büyük bir şair hakkındaki kanaatlerinden oluşmaktadır. Nâbî hakkında yazılan ve söylenenlerin derlendiği, gazellerinden ve diğer eserlerinden örnek verildiği bu çalışma, onu yeni kuşaklara tanıtabilirse kitap amacına ulaşmış demektir.

YAZAR HAKKINDA

1969 yılında Şanlıurfa’da doğdu. Şanlıurfa İmam Hatip Lisesinden mezun oldu. Daha sonra Harran Üniversitesi Meslek YüksekokuluMehmet Kurtoğlu İnşaat Bölümün ardından Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Bölümü’nü bitirdi. Çeşitli memuriyet ve idari görevlerde bulundu. Harran Üniversitesinde memuriyet, Şanlıurfa İl Kültür Müdür yardımcılığı, Şanlıurfa Vakıflar Bölge Müdürlüğünde şübe müdürü görevlerinde bulundu. son olarak Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne geçiş yaparak Yayın Müdürü olarak halen bu görev de çalışmaktadır. Yazı ve şiirleri; Yedi İklim, Bir Nokta, Sühan, Bizim Külliye ve İmaret gibi dergilerde yayımlandı. Milli Gazete’de köşe yazarlığı yapmaktadır.

 

(30)

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.