İçimdeki Kalabalık-Gamze Güller

“‘Hiç kalbinde kırmızı çiçekler açtı mı senin?’ diye sormuştu bana eskiden beni çok seven biri, anlamamıştım. Bir gün âşık oldum, anladım. Beklemenin sahip olmaktan daha güzel olduğunu, kalbime dikenlerini batırıp da kanatanın aslında kavuşmak olduğunu keşfettiğimde, artık genç bile sayılmazdım.”

Gamze Güller kitabındaki her öyküde değişik bir dünyanın kapısını açıyor okuruna, insanlık hallerine duygu zenginliğiyle, gönül gözüyle yaklaşıyor. Kâh şaşırtıyor öykünün sonunda, kâh güldürüyor. İkili ilişkilerdeki kırılma noktalarını, aşkın değişik hallerini ustalıkla katıyor öykülerine.

“Gamze Güller’in öykülerinde dikkatimi çeken, farklı dünyaları içtenlikle anlatması ve tekrara düşmemesi oldu. Dili, anlatımı, ayrıntı seçimi, atmosfer oluşturması kısa sürede kendi biçemini yaratacağının ipuçlarını veriyor.”

CEMİL KAVUKÇU

YAZAR HAKKINDA

İlk, orta ve lise öğrenimini TED Ankara Koleji’nde, lisans ve yüksek lisans eğitimini İTÜ Mimarlık Fakültesi’nde tamamladı. Çeşitli inşaat firmalarında proje yöneticisi ve proje koordinatörü olarak görev yaptı. Halen Ankara’da serbest mimar olarak çalışıyor. 2005 ve 2006 yıllarında Um:ag bünyesinde “Yazma” ve “Uygulamalı Öykü” seminerlerine katıldı. Yine 2006 yılında “Felsefe tarihi, Varoluşçuluk, Sanat Felsefesi, Estetik” dersleri aldı. 2007 yılından itibaren Kitap-lık, Her Şeye Karşın, Lacivert, Patika, Kolejliler, Bugünden Edebiyat, Dünyanın Öyküsü gibi edebiyat dergilerinde öyküleri ve kitap tanıtım yazıları yayımlandı. 2007 Yılmaz Güney Kültür ve Sanat Festivali Öykü Yarışmasında “Dağların Soluğu” isimli öyküsüyle birincilik ödülü aldı.

Yazarlar-Gamze Güller

Yazarlar-Gamze Güller

2007 Özgür Pencere Edebiyat Derneği Kadın Öyküleri Yarışmasında “Gel Pisipisi” isimli öyküsüyle mansiyon aldı. İlk öykü kitabı “İçimdeki Kalabalık” Eylül 2008’de Turkuvaz Kitap tarafından yayımlandı. Bu kitabın ikinci baskısı Ocak 2014’te Dedalus Kitap tarafından yapıldı. İkinci öykü kitabı “Beşinci Köşe” Mayıs 2012’de Dedalus Kitap tarafından yayımlandı. Bu kitabıyla 2013 Orhan Kemal öykü ödülünü kazandı. Ağustos 2013’te 28 yazarın katkısıyla oluşturulan “Bağzı Şeylere Öyküler” derlemesinde “Çok Daha Fazlası” adlı öyküsüyle yer aldı. 2010 yılından beri Türkiye Bilişim Derneği Bilimkurgu Öykü Yarışması jürisinde görev alıyor. 2011 yılından beri TED Genç Meşale Öykü Yarışması seçici kurulunda görev alıyor. Dedalus Kitap için editörlük yapıyor. 2012 yılından beri CER Modern, Uluslararası Ankara Öykü Günleri Derneği ve Ankara Üniversitesi’nde gerçekleştirilen Edebiyat Atölyeleri’nin yürütücülüğünü yapıyor ve atölye dersleri veriyor. 14 Şubat Dünyanın Öyküsü Dergisi’nde köşe yazıları yayımlanıyor. 2013 yılından beri Kanal B Kitap Dünyası Programı Klasikler bölümünde roman sunumları yapıyor.

(32)

Kategori: Roman-Öykü, Video
Etiketler: ,

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.