Kokuyla Keşfet-Esra Öz

Kokunun gizemlerini öğrenmeye hazırsanız hadi başlayalım.

Nasıl koku alıyoruz? Koku beynimizde nasıl yol alıyor? Beyni nasıl etkiliyor? Mekanizması nedir? Tedavide kullanılıyor mu?

Koku sadece bir duyu mu? İnsanların ter kokusu hakkında ne biliniyor? Eşinizin kokusu neyin mesajını veriyor? Bir kokunun beyinde oluşturduğu duygulanım ve çağrışımlar hafızada nasıl bir etki yapıyor? Geçmişe götürme mekanizması nasıl çalışıyor?

Bu soruların ve daha fazlasının cevaplarını uzman görüşleriyle bu kitapta bulacaksınız.

“Günümüzde artık nesnel ölçüm metotları ile koku duyusunun ölçümlerini de yapabiliyoruz. İnsanlığın koku duyusunun algılanması ile ilgili serüvenine kısa bir giriş olan bu kitap, geleceğin dünyasında duyusal analizlerin bir parçası olan koku duyusunun yaşantımızdaki önemine bir çok açıdan yaklaşmaktadır.”
-Op.Dr.Aytuğ Altundağ-

“Esra, benim için her zaman azim ve çalışkanlıkla ‘başarıya’ ulaşmanın bir simgesi olmuştur. Kokunun izindeki bu kitapta, üstün bir çalışma ve yoğun bir araştırma sürecinin ürünüdür. Okudukça beynimizi biraz daha yakından tanıyacak, içgüdülerimizi, özellikle kokuyu hafife almamamız gerektiğini göreceksiniz…”
-Dr. Kıvılcım Kayabalı-

“Koku dünyası çok uzun yıllar kalın sır perdesinin arkasında kaldı. Varlığını kadim zamanlardan beri hep bildik, ama üzerine fazlaca konuşmadık ve çalışmadık. Son yıllarda ve özellikle 1980’lerden itibaren, bu konudaki araştırma ve çalışmalar, elbette endüstrinin de koku kullanımının avantajlarını keşfetmesi ile birlikte, katlanarak çoğaldı. Ne var ki araştırmaların ve bu konuya ilgi duyan bilim adamlarının sayılarının artmasının, koku dünyasında mevcut çok bilinmeyenli denklemlerinin hepsini çözdüğünü söyleyebilmek için henüz erken. Bu kitap bu farklı alanların pek çoğundan görüşleri bir araya getiriyor, okuyucuya geniş bir seçkiye Türkçe olarak ulaşma olanağı sunuyor ve belki de daha önemlisi, bilinmeyenleri anlamamıza yardımcı olabilecek yeni soru ve tartışmaların da kapısını açıyor.”
-Parfümör ve Koku Uzmanı Vedat Ozan-

YAZAR HAKKINDA

5 yıl süre ile Yazı İşleri Müdürü olarak çalıştığı Sağlık Dergisi’nde yeniliklere açık, araştırmalarına devam etti. Daha önce yapılmamışı yapmak istediği için hayata gözlemleyerek bakıyor. Hazırladığı “Tıbbın Duayenleri”, “Hayatı Keşfeden Biyologlar”, “Dünya’da Türk Hekimleri ve Başarı öyküleri” ve Nörobilim ile ilgili röportaj ve haber serisi sağlık camiası tarafından büyük ilgiyle takip ediliyor. 2012 yılında Sağlık Bakanlığı Sosyal Medya hesaplarının kurulumu ve yönetiminde danışmanlık yaptı. 2013 yılında Med-Index sitesinin kurucusu ve Yayın Yönetmeni olarak çalıştı. 2014 yılı Nisan ayında Technical Assistance For Alignment İn Organ Donation Project (Organ Bağışında Uyum için Teknik Yardım Projesi) Senior Communication Expert (Kıdemli İletişim Uzmanı) olarak organ nakli haberlerinin işlenmesi üzerine medya çalıştayları düzenliyor.

Sağlık Bakanlığı ve Avrupa Birliği tarafından düzenlenen “Organ Bağışında Uyum için Teknik Yardım Projesi” kapsamında “AB Organ Bağışı 2. Medya Çalıştayı”nı organize etti ve toplantıda medyanın rolü ele alındı. “Sağlığımıza Yön Verenler” yazı dizisi ile Türkiye’de ilk defa bu alanda çalışan İletişim Fakültesi akademisyenleri ve sağlık muhabirleri ile sorunları ve çözüm önerilerini içeren röportajlara imza attı. Bu seri, sağlık iletişimi ve sağlık haberciliğinin geliştirilerek, sağlık okuryazarlığı ve medyanın bilinçlendirilmesi için hazırlandı. Türkiye’de ilk defa “Kokuyla Keşfet” adıyla koku kitabı yayınlandı. Kitapta, koku almanın bilimsel yönlerini eğlenceli bir dille işlerken, kokunun cinselliğe ve insan ilişkilerine etkisi, hastalıklar, parfümün gizemli dünyasını ve kokuyla ilgili daha birçok konuyu ele aldı. TBMM Sağlık Çalışanlarına Şiddeti Araştırma Komisyonu’na (2012) gazeteci ve sosyal medya uzmanı olarak medyanın işleyişi ve haber dili konulu sunum yaptı. Sağlık Psikolojisi Sempozyumu’nda (2012) yazılı basın ve sosyal medyada sağlık haberciliği üzerine konuşma yaptı. Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi Sağlık Haberciliği dersine misafir hoca olarak katıldı.

Yazarlar-Esra Öz

Yazarlar-Esra Öz

Sağlık-Sen tarafından 7 Mart 2012 tarihinde düzenlenen “Sağlık Hizmetlerinde Çalışan Kadın Paneli”nde moderatörlük yaptı. Sakarya Üniversitesi İşletme Bölümünde Sağlık İletişimi dersine misafir hoca olarak katıldı. Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi İletişim Mesleklerine Giriş dersinde sağlık muhabirliğini ve sosyal medyayı anlattı. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik Ana Bilim Dalı tarafından düzenlenen Prof. Dr. Nesrin Çobanoğlu’nun Moderatörlüğünde “Sağlık Haberciliği ve Etik” başlığı altında konuşma yaptı. Bem-Bir-Sen tarafında düzenlenen “İbrahim Keresteci Basın Ödülleri” Başarı Ödülü 2011-2012, Hematoloji Uzmanlık Derneği tarafından “Avrasya Hematoloji Basın Ödülü”, Türk Anesteziyoloji ve Reaminason Derneği’nden teşekkür belgesi, Türk Anesteziyoloji ve Reaminason Derneği tarafından 2011 Basın Ödülü aldı. TRT Avaz’da, Stüdyo Avaz programında “sağlık haberciliği” üzerine konuk oldu. Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı’nın kuruluşunun 83. yıl konser sunuculuğu yaptı. Türk Böbrek Vakfı tarafından düzenlenen TBV 1. Medya Ödüllerinde, Sağlık Alanında En İyi Blog Yazarı ödülünü aldı. ABD’nin Türkiye Büyükelçisi Francis J. Ricciardone ve eşi Dr. Marie Ricciardone’nin ev sahipliğinde Ulusal Kanser Enstitisü Başkan Yardımcısı Dr. Douglas Lowy ve beraberindeki heyet için düzenlenen resepsiyona sağlık blog yazarı olarak davet edildi. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Aktif Üniversiteliler Kulübü kurucu üyesi olarak başladığı sivil toplum örgütü işlerine, Avrupa Gazeteciler Derneği, Tıbbi Biyoloji Derneği ve Biyologlar Birliği Derneği üyesi olarak sürdürüyor. Ayrıca Sağlık İletişimi Derneği kurucu ve yönetim kurulu üyesidir.

(17)

Kategori: Bilim, Video
Etiketler: ,

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.