Ermeni Sorununu Anlamak-Uluç Gürkan

Ermeni Sorunu’na bu şekilde hiç yaklaşılmamıştı… Uluslararası arenada yıllardır bu konuda mücadele veren Uluç Gürkan’dan ezber bozacak bir çalışma…

Elinizdeki “belge-söyleşi” kitabı; Ermeni Sorunu’nun Türkiye ve Batı dünyasındaki tartışılma biçimlerine eleştirel yaklaşıyor, soykırım hukukunun güncel gelişmeleriyle birlikte Ermeni Sorunu’nun geçmişine ve “soykırım”ın evrensel tarihine eğiliyor.

Ermeni Sorunu’nu “kullanarak” Türkiye halkına yönelik tarihsel, kültürel ön yargılarını pekiştiren, hukuk alanında ise çifte standart uygulayan kimi Batılı ülke yetkililerinin ve araştırmacıların düşünce kalıplarını irdeliyor. Bu kalıpların diyalog zemininde nasıl dönüştürülebileceğine, Türkiye’nin “Ermeni Soykırımı” iddialarına hangi temel tezlerle karşı çıkabileceğine dair öneriler getiriyor.

Tarihte “Malta Sürgünü” olarak bilinen, esasında bir yargılamayı da içeren Malta Askeri Mahkemesi’nde başsavcının verdiği takipsizlik kararını, “soykırım” iddialarının geçersizliğinin kanıtlarından biri olarak sunuyor, tehcir sırasındaki uygulamalara uluslararası hukuk yazını üzerinden yeniden bakıyor. Karşılıklı ön yargı ve nefretten arınmanın, geçmişle hesaplaşmanın, hukuku bir silah değil, çözüm ve diyalog için kullanabilmenin yollarını arıyor.

YAZAR HAKKINDA

05.11.1945 Urfa doğumlu. Nazime (1950) ile evli… Devrim (1974) ve Emre (1980 – Selin ile evli) adlı iki çocuğu ve Uluç Bora (2006) adlı bir torunu var… Mustafa Kemal Gençlik Vakfı kurucu üye , Atatürkçü Düşünce Derneği, Mülkiyeliler Birliği, Beşiktaş Jimnastik Kulübü, Çağdaş Gazeteciler Derneği (üye)

Yazarlar-Uluç Gürkan

 

(21)

Etiketler:

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.