D52 52 Haftada Temel Davul Dersleri-Gerçek Dorman

Davul çalmak isteyen ve bunu kendi kendine başarmaya çalışan herkesin başlıca sorunu yeterli sayıda iyi kaynak bulamamaktır. Günümüzün iletişim teknolojileri sayesinde davulla ilgili pek çok bilgiye hızlıca ulaşmak olanaklıysa bile bunlar dağınık kalabilmektedir; davul öğrencisi de hangi çalışmanın kendisine ne katacağını, hangi egzersizi ne kadar süre yapacağını, bunları nasıl bir sıraya sokması gerektiğini ve hangi hızda ilerleyeceğini kestirmekte zorlanır. Bunun yanı sıra, egzersizlerden başka nelerin önemli olduğu, metodik çalışma programının haricinde nelere dikkat edilmesi gerektiği de belirsiz kalır. İşte D52’nin amacı, bir yandan davul öğrencisine metodik bir çalışma planı sunmak, bir yandan da bu belirsizlikleri gidermektir.

D52, haftalık çalışma programı ile davul öğrencisini başlangıç düzeyinden orta düzeye bir yıl içinde taşıyacak biçimde tasarlanmıştır. Bunu yaparken, sadece metodik bir çalışmayı değil, öğrencinin motivasyonunu da gözetir. Getirdiği çalışma biçimi temel ritimlerden başlayıp Rock, Funk, Caz, R&B, Latin ve dünya ritimlerine dek geniş bir ritimler yelpazesini kapsamında tutarken, baget kontrol, koordinasyon ve nota okuma egzersizlerini de düzenli biçimde sürdürür. İçerdiği egzersizleri www.d52davulmetodu.com adresindeki ses ve görüntü dosyalarıyla da desteklenen D52’nin en önemli özelliği ise davul öğrencileri için bir “çalışma kitabı” olmakla yetinmemesi ve bütün davul, perküsyon ve müzik severler için başvuru kaynağı rolüne soyunmasıdır.

– Temel müzik ve davul bilgileri
– 52 haftalık çalışma takvimi içinde yapılandırılmış davul egzersiz programı
– Ritim, baget kontrol, koordinasyon ve ritmik solfej ana başlıklarıyla çok yönlü çalışma düzeni
– Her bir ana başlığın altında 300’ün üzerinde egzersiz ve varyasyon
– Belli başlı müzik türlerinden farklı tarzlarda ritim örnekleri
– www.d52davulmetodu.com adresinde destekleyici görüntü ve ses dosyaları

YAZAR HAKKINDA

Gerçek Dorman, 1981 yılında Kıbrısta doğdu. Davul(bateri) ve perküsyon çalmaya 13 yaşında başladı. Davul ve perküsyon eğitimi sırasında bir çok sertifika programına, özel hoca eğitimlerine (Prof. Rod Morgenstein, Prof Yoron Israel, Dr. Jim Payne), konservatuar hocalarından derslere, Berklee Müzik Kollejinden kurslara katıldı. Son olarak da Berklee Müzik eğitmenlerinden Jim Payne’nin New York taki Week on The Scene programına katıldı, bu program çerçevesinde bir çok ünlü davulcunun performanslarını seyretti, atölyelerine katıldı ve onlarla müzik ve davul eğitimi üzerine söyleşilerde bulundu. Bu davulcuların içersinde Steve Gadd, Chad Smith, Bernard Purdie, Keith Carlock, John Riley, Steve Jordan, Pedrito Martinez, Ray Marchica gibi kendi alanlarında dünyanın bir numaraları vardı.

Yazarlar-Gerçek Dorman

Yazarlar-Gerçek Dorman

Davul ve perküsyon macerası sırasında daha çok davul(bateri) seti, darbuka, conga, cajon, çömlek davul (udu-ibo drum), bendir enstrümanlarına yoğunlaştı; ama asıl amacı bütün bu enstrümanları bir disiplin içersinde ve bir arada çalmaktı; multi-perküsyon olarak hepsini bir arada topladı. Bu süreçte, bir çok grupla beraber hem yerel, hem ulusal, hem de uluslararası bir çok konserler verdi. Birçok sanatçı ile bir arada bulundu, televizyon gösterilerinde yer aldı ve bir çok alışveriş merkezinde hem konser hem animasyon gösterilerinde bulundu. Bunun yanında bir çok atölye çalışması ve eğitim programları verdi. Aynı zamanda 5 yıldır milli eğitim bakanlığına bağlı Özel Özdem Müzik dershanesinde usta eğiticilik yapmakta. Bu süreç içersinde 300′e yakın öğrenciyi davul ve perküsyon alanında eğitti. Şu anda bu öğrencilerin bir çoğu çeşitli orkestralarda, gruplarda yer almaktadırlar. Buna ek olarak aralarında davul ve perküsyon eğitimi verenler de var. Şu anda da 45 öğrenci ile birlikte davul ve perküsyon eğitimlerine Özdem Müzik’te devam etmekte.

 

(24)

Kategori: Müzik, Video
Etiketler: ,

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.