Bakırköy Akıl Hastanesinden Anılar-Latif Ruhşat Alpkan

“İsa, beş-altı ay önce bizim serviste yatmıştı. Çok tatlı, manik bir hastamızdı. Bulaşıcı neşesiyle tüm servisin maskotuydu. Dünyaya mutluluğu getiren bir peygamber olduğunu, İsa Peygamber olduğunu söylerdi. Tedaviden sonra o aşırı neşesi kayboldu. Sıradan bir insandı artık. Peygamber İsa’yı vatandaş İsa yapınca taburcu ettik.”

Dr. Lâtif Ruhşat Alpkan, Afife Jale’den Neyzen Tevfik’e, kendini Atatürk’ün oğlu ya da cumhurbaşkanı sanandan “Madem öleceğiz, niçin doğuyoruz?” gibi sorularla hayatın anlamını arayanlara kadar çok renkli bir insan topluluğunu karşımıza çıkarıyor. Bakırköy Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ni bir bakıma ülkemizin vicdanı olarak ortaya koyuyor ve mizahi bir dille okurları halkça görmezden geldiğimiz arızalarımız üstünde düşünmeye yönlendiriyor. Hiç kimsenin yabancı, öteki olmadığını, gerçeklik algısını yitiren bir hastanın bize dair en derin gerçekleri dile getirebileceğini gösteriyor.

Alpkan, her zaman “biz hekimiz, hâkim değil” anlayışıyla hastalarına yaklaşan bir psikiyatrist. İnsan olmak ve kalmak için Bakırköy’de yaşanan öykülerden uzak durmamamız gerektiğini bize anlatıyor.

Erkin Koray’ın meşhur şarkısının sözleri aslında kime ait? (Sabahleyin adım adım / Yolları hep aradım / Körolası çöpçüler / Aşkımı süpürmüşler)

Taburcu olmayı kafaya takan gerçek bir şair: Recep Güngör (Üsküdar gözümde tütüyor burcu burcu / Artık beni taburcu edin
taburcu)

Şah’ın subayının başına gelenler! (Don-gömlek ve elinde bir su bidonuyla buralarda dolaşırsan olacağı budur!)

YAZAR HAKKINDA

1950 yılında Beşiktaş̧-Yıldız’da doğan Latif Ruhşat Alpkan, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1976 Şubat’ında mezun oldu. Psikiyatri ihtisasına, Mart 1983’te Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde başladı. Yaklaşık otuz yıl Klinik Şefi ve Başhekim Yardımcısı olarak aynı yerde çalıştı. Edebi bir üslupla zenginleştirdiği anekdot-anı tarzındaki hikâye yazarlığı ilk gençlik yıllarına kadar uzanan Alpkan, otuz yıl görev yaptığı Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nden 26 Kasım 2011’de emekli oldu. 2012 yılından beri Gelişim Üniversitesi Psikoloji Bölüm Başkanlığını yürüten Latif Ruhşat Alpkan, halen yazmaya devam ediyor.

Yazarlar-Latif Ruhşat Alpkan

Yazarlar-Latif Ruhşat Alpkan

 

 

 

 

(30)

Kategori: Anı, Video
Etiketler: ,

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.