Beşinci Köşe-Gamze Güller

“Öyle mi? diyorum umursamazca, “Pek çok filmde var asansörlü sahneler. Hatta birinde adamla kadın asansörde kalıyorlar, binerken sevgililer ama…”

Tuzağa düşmediğimi görünce ilgisini yitiriyor. Yüzüne vuran loş gölgeler bile değişen bakışlarını gizleyemiyor. İçindeki labirentler gözlerinde şimdi. Adımımı attığım an kaybolacağım. Kaptığım dar köşeye iyice sinip bekliyorum. Asansörün çınlaması haince “5”i ilan ederken, “Seyretmeyeceksen geri ver,” diyor.

“Şaşırtıcı bir biçimde, bir merdivenin basamaklarını inercesine hemen hemen her birinde kendimden bir parça bulduğum eşsiz bir öykü demeti.”
-Nazli Eray-

“Gamze Güller, öykü dilini düşünerek/bilerek/severek oluşturuyor. Kıvamında bir olgunluk ve farkındalıkla kuruyor öyküyü.”
-Çiğdem Ülker-

“Bakmakla görmek farklıdır. Herkes bakar, ama görenlerin sayısı azdır. Gamze Güller mimar gözüyle yakaladığı ayrıntıları yazar eliyle kâğıda aktarırken, sözcüklerle resimler çiziyor. Pırıl pırıl, canlı, inandırıcı…”
-Attilâ Şenkon-
(Tanıtım Bülteninden)

YAZAR HAKKINDA

İlk, orta ve lise öğrenimini TED Ankara Koleji’nde, lisans ve yüksek lisans eğitimini İTÜ Mimarlık Fakültesi’nde tamamladı. Çeşitli inşaat firmalarında proje yöneticisi ve proje koordinatörü olarak görev yaptı. Halen Ankara’da serbest mimar olarak çalışıyor. 2005 ve 2006 yıllarında Um:ag bünyesinde “Yazma” ve “Uygulamalı Öykü” seminerlerine katıldı. Yine 2006 yılında “Felsefe tarihi, Varoluşçuluk, Sanat Felsefesi, Estetik” dersleri aldı. 2007 yılından itibaren Kitap-lık, Her Şeye Karşın, Lacivert, Patika, Kolejliler, Bugünden Edebiyat, Dünyanın Öyküsü gibi edebiyat dergilerinde öyküleri ve kitap tanıtım yazıları yayımlandı. 2007 Yılmaz Güney Kültür ve Sanat Festivali Öykü Yarışmasında “Dağların Soluğu” isimli öyküsüyle birincilik ödülü aldı.

Yazarlar-Gamze Güller

Yazarlar-Gamze Güller

2007 Özgür Pencere Edebiyat Derneği Kadın Öyküleri Yarışmasında “Gel Pisipisi” isimli öyküsüyle mansiyon aldı. İlk öykü kitabı “İçimdeki Kalabalık” Eylül 2008’de Turkuvaz Kitap tarafından yayımlandı. Bu kitabın ikinci baskısı Ocak 2014’te Dedalus Kitap tarafından yapıldı. İkinci öykü kitabı “Beşinci Köşe” Mayıs 2012’de Dedalus Kitap tarafından yayımlandı. Bu kitabıyla 2013 Orhan Kemal öykü ödülünü kazandı. Ağustos 2013’te 28 yazarın katkısıyla oluşturulan “Bağzı Şeylere Öyküler” derlemesinde “Çok Daha Fazlası” adlı öyküsüyle yer aldı. 2010 yılından beri Türkiye Bilişim Derneği Bilimkurgu Öykü Yarışması jürisinde görev alıyor. 2011 yılından beri TED Genç Meşale Öykü Yarışması seçici kurulunda görev alıyor. Dedalus Kitap için editörlük yapıyor. 2012 yılından beri CER Modern, Uluslararası Ankara Öykü Günleri Derneği ve Ankara Üniversitesi’nde gerçekleştirilen Edebiyat Atölyeleri’nin yürütücülüğünü yapıyor ve atölye dersleri veriyor. 14 Şubat Dünyanın Öyküsü Dergisi’nde köşe yazıları yayımlanıyor. 2013 yılından beri Kanal B Kitap Dünyası Programı Klasikler bölümünde roman sunumları yapıyor.

(20)

Kategori: Roman-Öykü, Video
Etiketler: ,

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.