Parfümün Dansı – Özge Fışkın

“Oyunculuk uçarılık değil, bilgeliktir” diyerek çılgınlık derecesinde “oyuncul” romanlar yazan Tom Robbins, bu romanda hayatımızı var eden en temel kavramlar hakkında düşünmeye ve insanın doğayla ilişkisinin kopma sürecinin anlatıldığı düşsel/tarihsel bir yolculuğa çağırıyor bizi. Batı’dan Doğu’ya, oradan da Yeni Dünya’ya uzanan, ölümsüzlüğü kovalayan ve yüzyıllar süren bir yolculuktur bu. Batı, acı çekmeyi seven, mantığa, bireyciliğe ve üretime tapınanların diyarıdır. Doğu, aşka, boş zamana, münzeviliğe, bilinmezliğe hayatında yer veren insanların yaşadığı su ve parfüm diyarıdır. Yeni Dünya’da ise sadece “başarı” ve hırs vardır.

Yolculuğun en ilginç kişisi ise keçi ayaklı, zevk ve bereket tanrısı Pan’dır. Pan, insanların duyguları ile düşünceleri arasına duvar çekmeleri; yaşamak yerine, cennete kabul edilmek ve doğayı tahakküm altına almak için çalışmaları; dans, müzik ve aşkla ilgilenmek yerine, doğru ve yanlışla uğraşan Aristo, İsa ve Descartes’a inanmaları ile gücünü yitiren bir tanrıdır. Aynı zamanda Bay Mantıksız, Bay İçgüdü, Bay Hayvani Sır, Bay Çingene, Bay Koku, Bay Aydedeye Havlayan, Bay Şaşırtıp Kaçan, Bay Mastürbasyon, Bay İnatçı Güç, Bay Küstahlık, Bay Doğa En İyisini Bilir…dir. Pan’ın en yakın arkadaşları ise, “insanın kalbiyle yaşamasını” savunan kendi kendinin kralı Alobar ve Kama-Sutra’yı bütün incelikleriyle bilen koku bilgesi Kudra’dır.

Bugün Pan’ın, Alobar’ın ve Kudra’nın izleyicileri günahlarından pişman olmayan günahkârlar, inançsızlar, şehvetli kadınlar, müzisyenler, âşıklar, asiler, şairler ve delilerdir. Bu kitapta hayatlarını bir “deney” olarak yaşayanlar anlatılmaz. Onların okumalarına da gerek yoktur!..

(Tanıtım Bülteninden)

KİTABIN YAZARI

Tom Robbins

KİTABIN ORİJİNAL ADI

Jitterbug Perfume

KİTABI ANLATAN SANATÇI

Sanatçılar - Özge Fışkın

Sanatçılar – Özge Fışkın

Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü mezunu olan Özge Fışkın, öğrencilik hayatı boyunca müzisyen arkadaşları ile kurduğu cover grubu ile Ankara’daki rock barlarda sahne aldı.

1995 yılında Fender Blenders adında kurduğu grup ile Ankara’da 4 yıl boyunca müzik yaptı.

2000 yılında katıldığı Roxy Müzik Yarışmasında Jüri Özel Ödülü aldı. Aynı yıl Sertab Erener ve ilerleyen yıllarda Levent Yüksel’e sahne üzerinde geri vokal yaparken, solo çalışmalarına da devam etti.Çeşitli albümlerde geri vokal kayıtları ve reklam jingle seslendirmeleri yaparken, solo kariyerine devam etmek üzere kendi söz ve beste çalışmalarını sürdürdü. Prodüktörlüğünü Cenk Eroğlu’nun, müzik direktörlüğünü Levent Yüksel’in üstlendiği “Kilitler” 9 ay süren bir stüdyo çalışması ile tamamlandı. Albümde yer alan şarkıların bir çoğunun söz ve bestesi Özge Fışkın’a ait. Cenk Eroğlu, Levent Yüksel, Pat Mastelotto, Nurkan Renda, Ete Kurttekin gibi müzisyenlerin yer aldığı albüm, Stüdyo Xcarnation’da kaydedildi. Albümün fotoğraf çekimi Cemil Ağacıkoğlu tarafından gerçekleştirildi.

(60)

Kategori: Edebiyat, Video
Etiketler: ,

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.