Koray Candemir Röportaj

Müzisyen Koray Candemir ile kitaplar ve müzik üzerine röportaj gerçekleştirdik…

SANATÇI HAKKINDA

İstanbul’da dünyaya gelen Koray Candemir, Yıldız Teknik Universitesi Endüstri Muhendisliğinde okudu.

Lise yıllarında gitar çalarak müziğe başlayan Candemir, 1994 yılında Kargo grubuna katıldı. 7 albüm boyunca solistliğini yaptığı Kargo ile ülke çapında ün kazandı. Kargo’nun bir süre için dağıldığı dönemde solo calışmalarına ağırlık veren Koray Candemir, 2001 yılında “Sade” isimli solo albümünü çıkardı.

Yine aynı dönemde Ferzan Özpetek’in yönetmenliğini yaptığı Türk – İtalyan Ortak yapımı olan Cahil Periler adlı filmde oynadı.

Bu dönemde çeşitli reklam kampanyalarında da yer alan Koray Candemir, 2002 yılında Show Tv’de yayınlanan Sing Your Song yarışmasının da sunuculuğunu yaptı. Kargo ile 2004 yılında tekrar bir araya gelerek, söz ve bestelerin büyük bir kısmı kendi imzasını taşıyan “Ateş Ve Su” albümünü çıkardı.

2005 yılında Kargo ile çıkardığı “Yıldızların Altında” isimli cover albüm büyük bir başarı elde etti.Yoğun konser ve turne programı ile geçen üç yılın ardından 2008 yılında Kargo ile yollarını ayıran Koray Candemir, yine Kargo’dan Serkan Çeliköz (klavye) ile beraber yeni grubu “Maskott”u kurdu ve kayıtları Seattle’da gerçekleşen ilk albümleri “Tuval” Mayıs 2010’da piyasaya çıktı. Seattle London Bridge stüdyolarında gerçekleşen albüm kaydında ünlü “Heart” grubunun davulcusu Ben Smith ile çalıştı.

Maskott ile Amerika’nın değişik şehirlerinde konserler veren Koray Candemir üç yıllık Amerika macerasının ardından ülkesine geri dönerek solo albüm çalışmalarına başladı.

‘Yarım Kalan’ ismini verdiği albüm Mayıs 2013’te raflardaki yerini aldı. Bugünlerde yeni albümünü dinleyicileriyle paylaşmanın heyecanını yaşıyor.

(27)

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.